Nowy katalog liczarek SELECTIC
29 lipca 2017
Polskie banknoty
Polskie banknoty – zabezpieczenia przed fałszowaniem
27 sierpnia 2018
Domowy sejf

Obecnie większość pieniędzy przechowujemy najczęściej na kontach w bankach lub na lokatach, jednak w niektórych przypadkach musimy mieć więcej gotówki w naszym domu albo mamy w nim inne cenne rzeczy, takie jak biżuteria, sztabki złota, ważne dokumenty, obligacje, akcje i wiele innych. Aby nie martwić się o ich bezpieczeństwo i nie bać napadu złodziei, warto kupić sejf gwarantujący pewność, że wszystkie te rzeczy będą zawsze znajdowały się na swoim miejscu i nie trafią w niepowołane ręce.

 

Najważniejsze kryteria

Jeśli chcemy kupić sejf gabinetowy do naszego domu, to najpierw musimy się zastanowić przede wszystkim nad tym, jakie cenne rzeczy chcemy w nim przechowywać, ponieważ od tego będzie uzależniona wielkość jego wnętrza. Równie istotne jest także zadanie sobie pytania, jakie przeznaczenie ma mieć nasz sejf, ponieważ w związku z tym możemy wyróżnić dwa główne rodzaje urządzeń:

– przeciwpożarowe – zapewniające ochronę nie tylko w przypadku ognia, ale również zalania; najlepiej przechowywać w nich segregatory z dokumentami, płyty CD oraz pendrive’y z ważnymi dla nas danymi, czyli rzeczy mniej cenne dla złodziei, ale ważne dla nas, aby nie uległy zniszczeniu;

– antywłamaniowe – popularniejsze, ponieważ stanowią najlepszą ochronę ważnych rzeczy przed złodziejami; a więc najlepiej nadające się do przechowywania najcenniejszych rzeczy, takich jak biżuteria, dzieła sztuki, pieniądze czy szlachetne metale.

Ważnym kryterium decydującym o bezpieczeństwie sejfu jest także rodzaj zamka, jaki został w nim zastosowany:

– mechaniczny (kluczowy) – jest częściej stosowany w przypadku tanich sejfów, jednak gdy dobrze go wykonano, może zapewniać całkiem wysoki poziom bezpieczeństwa;

– elektroniczny – wydaje się wygodniejszy, ponieważ nie potrzeba do niego osobnego klucza, który łatwo mógłby się zgubić lub dostać w niepowołane ręce. Tego typu zamki mogą mieć również pamięć pozwalającą na sprawdzenie, kiedy ostatni raz były otwierane.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wymienione powyżej kryteria oraz rodzaj i wielkość rzeczy, które chcemy zabezpieczyć przed zniszczeniem lub kradzieżą, w łatwy sposób możemy wybrać sejf, który będzie w największym stopniu odpowiadał naszym potrzebom.