Historia pieniądza papierowego
Powstanie pieniądza papierowego
13 listopada 2018
liczenie-pieniedzy
Maszyny do liczenia banknotów
5 marca 2019
SZAFA PANCERNA

Szafa pancerna to przedmiot nieco podobny do sejfu, ale zwykle większy i podzielony na półki, tak aby można było przechowywać w nim przede wszystkim cenne dokumenty, papiery wartościowe, akta spraw, pieczęcie czy wszelkie inne rzeczy o większych rozmiarach, które nie zmieściłyby się w zwykłym sejfie. Oczywiście w szafie pancernej istnieje także możliwość bezpiecznego umieszczenia większej ilości gotówki, biżuterii oraz sztabek szlachetnych metali.

Tego typu szafy możemy kupić na użytek domowy, jeśli mamy w posiadaniu wiele cennych rzeczy i obawiamy się o ich bezpieczeństwo, ale znacznie częściej wykorzystuje się je w biurach, kancelariach prawnych, szkołach oraz różnego rodzaju firmach. Wtedy wszystkie ważne dla nas i dla przedsiębiorstwa dokumenty znajdują się w jednym miejscu, zawsze dla nas dostępne i mamy pewność, że nam się nie zagubią pośród wielu innych papierów.

 

Klasyfikacja szaf pancernych

Szafy pancerne wykonuje się ze stali malowanej proszkowo, która wyróżnia się odpornością na korozję oraz dużą wytrzymałością także w przypadku uszkodzeń mechanicznych. W sprzedaży znajdziemy szafy o różnej wielkości, kształcie i kolorze. Dzięki temu możemy w łatwy sposób dopasować je estetycznie do wyglądu całego pomieszczenia, w którym będą się znajdować.

Jednak ważniejsze od wyglądu szafy jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych w jej wnętrzu przedmiotów i dokumentów. Zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami wyróżniamy trzy klasy szaf pancernych:

  • klasa A – w której należy przechowywać dokumenty zastrzeżone i poufne; szafy tej klasy mają wbudowany zamek kluczowy, ale istnieje możliwość dodatkowego umieszczenia w nich zamku elektronicznego lub mechanicznego (szyfrowego);
  • klasa B – służąca do przechowywania pism i dokumentów o charakterze tajnym; szafy tej klasy mają zainstalowane dwa zamki – szyfrowy mechaniczny i kluczowy;
  • klasa C – najbardziej bezpieczna i nadająca się do dokumentów ściśle tajnych; standardowo wyposażona w atestowany zamek kluczowy oraz szyfrowy mechaniczny.