Skrzynki depozytowe: zwykłe i bankowe

wrzutomat
Jak działają wrzutnie nocne?
30 kwietnia 2019
skrytki depozytowe

Skrytki bankowe pojawiają się w wielu filmach sensacyjnych. Zazwyczaj główny bohater musi pokonać wiele zabezpieczeń, aby wydobyć z nich tajne dane lub niebezpieczną broń. W życiu dziennym zazwyczaj korzystamy z nich w mniej spektakularny sposób. W skrytkach Polacy przetrzymują gotówkę, złoto, biżuterię, dyski z danymi lub dzieła sztuki. Co warto wiedzieć o skrytkach depozytowych?

W banku

Bankowe skrytki depozytowe to w Polsce właściwie przywilej dla najcenniejszych klientów. O skrytkę jest bowiem stosunkowo trudno – dostępne są w niewielu bankach. Skrytka zamykana jest na dwa klucze: jeden posiada klient, drugi pracownik banku. Jego obecność jest zawsze niezbędna przy otwieraniu i zamykaniu skrytki. Po otwarciu drzwiczek wyciąga się z niej zakrytą szufladę. Klient deklaruje, że nie będzie przechowywał w niej materiałów niebezpiecznych i nielegalnych, jednak z szufladą może przebywać sam na sam w dedykowanym pomieszczeniu i nikt nie widzi, co w niej umieszcza. W razie podejrzeń co do skrytki mają prawo dostać się do niej odpowiednie służby, a jeśli nie zostanie uiszczona opłata za korzystanie z niej, również i sam bank, który przenosi jej zawartość w inne miejsce.

Zwykłe skrytki

Zwykłe skrytki depozytowe, których używa się w urzędach, biurach czy wewnątrz banków, również zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa ich zawartości, jednak procedury korzystania z nich w tych miejscach są ułatwione. W wysokiej jakości skrytkach również znajdują się zamki na dwa klucze, podobnie też w skrytce znajduje się szuflada. Urzędy, sklepy czy instytucje bankowe zamawiające bloki ze skrytkami do swoich oddziałów mogą zlecić w nich wykonanie skrytek o dowolnych rozmiarach, dzięki czemu są w stanie przechowywać zarówno niewielkie, jak i duże przedmioty. Skrytki zapewniają maksimum bezpieczeństwa: zawiasy drzwi znajdują się po ich wewnętrznej stronie, a maskownica drzwi wykonywana jest z blachy kwasoodpornej. Całość malowana jest proszkowo, aby wyglądała estetycznie nawet po długich latach użytkowania.