Rozpoznawanie prawdziwości banknotów

Polskie banknoty
Polskie banknoty – zabezpieczenia przed fałszowaniem
27 sierpnia 2018
Historia pieniądza
Historia pieniądza – początki
5 listopada 2018
Rozpoznawanie prawdziwości banknotów

Wprawdzie coraz więcej transakcji przebiega bezgotówkowo, ale każdego dnia wciąż stykamy się z pieniędzmi papierowymi. Płacimy nimi wsklepach, na stacjach benzynowych, targowiskach, a także w restauracjach. Posługiwanie się podrobionymi pieniędzmi jest karalne. Najsurowiej kara się tych, którzy takie pieniądze produkują, ale nie wolno również ich przewozić, ukrywać ani posiadać. Jeśli używa się takich banknotów bez świadomości tego, że zostały podrobione, to nie ponosi się odpowiedzialności. Jeśli tylko zauważymy, że nie są prawdziwe, należy zgłosić to na policję. Skąd jednak możemy mieć pewność, czy banknoty, które otrzymujemy lub dajemy innym, nie zostały sfałszowane?

 

Przydatne wskazówki

Jeśli w naszych rękach znajdzie się pieniądz wyglądający podejrzanie, to nie wolno go dalej puścić w obieg, ale najlepiej zanieść do banku, w którym dostępne są profesjonalne testery UV pozwalające na potwierdzenie autentyczności banknotu. Dlatego warto przyglądać się dokładnie banknotom, jakie otrzymujemy od innych, aby uniknąć przyjmowania fałszywych. Przede wszystkim sprawdźmy papier, z jakiego wykonany jest dany banknot, czy nie różni się niczym od papieru, z jakiego stworzono pozostałe banknoty, jakie mamy w portfelu. Jeśli jest oryginalny, podczas poruszania nim wyda również charakterystyczny szeleszczący dźwięk.

Drugim istotnym elementem jest sprawdzenie opuszkami palców powierzchni banknotu. Powinniśmy wyczuć na niej lekkie wypukłości w niektórych miejscach, na przykład na polskim godle i napisach, w tym także na nominale. Warto również spojrzeć na znak wodny, który nie powinien być nadrukowany w całości na papier, ale widoczny dopiero wtedy, gdy spoglądamy na banknot pod światło.

Na stronach Narodowego Banku Polskiego, czyli instytucji wprowadzającej nowe banknoty, można również przeczytać o tym, jakie rodzaje zabezpieczeń posiada każdy z nominałów. Ta wiedza przydaje się szczególnie wtedy, gdy zabezpieczenia są modernizowane, aby były jeszcze trudniejsze do podrobienia oraz w przypadku wejścia do obiegu banknotu o nowym nominale.