Polskie banknoty – zabezpieczenia przed fałszowaniem

Domowy sejf
Jak wybrać domowy sejf?
7 sierpnia 2018
Rozpoznawanie prawdziwości banknotów
Rozpoznawanie prawdziwości banknotów
7 września 2018
Polskie banknoty

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w mediach co jakiś czas było głośno o fałszowaniu polskich banknotów nawet na dużą skalę. Podrabiano je w mniej lub bardziej udany sposób, aby następnie sprytnie wprowadzić na rynek pomiędzy prawdziwe. Jednak obecnie dzięki coraz lepszym technikom druku i specjalistycznym zabezpieczeniom takie fałszowanie pieniędzy staje się coraz mniej prawdopodobne. Projektuje się zarówno takie rodzaje zabezpieczeń, które można zobaczyć gołym okiem, jak i bardziej skomplikowane, które muszą zostać zweryfikowane przez maszyny, takie jak testery UV czy maszyny liczące. Warto dowiedzieć się o nich więcej, aby mieć większą pewność, że banknoty, którymi się posługujemy, są prawdziwe.

 

Najważniejsze typy zabezpieczeń

Polski złoty, czyli waluta, której używamy w naszym kraju, to banknoty o naminałach 10, 20, 50, 100, 200 i 500; ostatni z tych banknotów jest całkiem nowy, ponieważ wszedł do obiegu dopiero w 2017 roku. Banknoty te drukuje się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie są specjalnie zabezpieczane, aby ich matryce ani żadne materiały mogące posłużyć fałszerzom nie dostały się w ich ręce.

Możemy wyróżnić trzy główne grupy zabezpieczeń pieniędzy papierowych, którymi posługujemy się w Polsce:

– przede wszystkim jest to specjalny rodzaj papieru, który trudno pomylić z innym, oraz zabezpieczenia umieszczone bezpośrednio na nim, na przykład znak wodny widoczny w całości jedynie pod światło, a także specjalne nitki włączone w strukturę papieru lub znajdujące się na jego powierzchni. Nitki te dodaje się na początkowym etapie produkcji, dzięki temu bez użycia specjalistycznego sprzętu są właściwie niepodrabialne;

– specjalne rodzaje druku, w tym na przykład rysunki wykonane z mnóstwa bardzo cienkich i przecinających się linii, reliefowe tła tworzące wrażenie grafiki trójwymiarowej, a także farby magnetyczne świecące w świetle ultrafioletowym. Jednym z interesujących zabezpieczeń jest również drukowanie fragmentów obrazka po dwóch stronach banknotu i wtedy dopiero podczas patrzenia pod światło tworzą one całość;

– zabezpieczenia optyczne, czyli łatwe do dostrzeżenia hologramy ze zmieniającymi się wzorami oraz farby, których kolor zmienia się w zależności od kąta patrzenia na banknot.