Liczarki do bilonu. Jak działają?

Maszyny do liczenia banknotów
5 marca 2019
wrzutomat
Jak działają wrzutnie nocne?
30 kwietnia 2019

Wiele osób zastanawia się, jak parkingi czy właściciele automatów z napojami zliczają swój zarobek. Często w grę bowiem wchodzą spore ilości bilonu, którego liczenie jest dość żmudne. Monety, zwłaszcza te o niższych nominałach są do siebie bardzo podobne i stosunkowo łatwo można się pomylić. Precyzyjne szacunki są konieczne też w bankach i urzędach. Dlatego ich pracownicy korzystają ze specjalnie do tego celu zaprojektowanych urządzeń, tak zwanych liczarek bilonu.

Liczarki ręczne a elektroniczne

Liczarki bilonu są w stanie przeliczyć nawet 3000 monet na minutę. Przeliczenia mogą odbywać się  na podstawie różnych kryteriów, zazwyczaj wartościowe lub ilościowe. Najprostszymi urządzeniami są liczarki ręczne, które obsługuje operator. Są praktyczne tylko wtedy, gdy przeliczane są niewielkie ilości bilonu. Operator odpowiedzialny jest m.in. za przekręcanie korby, która umożliwia załadunek bilonu do maszyny. Monety następnie trafiają w odpowiednie miejsca, w których dochodzi do ich dokładnego przeliczenia. Nowocześniejszymi urządzeniami są liczarki automatyczne. Działają one o wiele szybciej i w zasadzie nie wymagają obsługi. Sortując monety, sprawdzają one takie ich parametry jak waga, średnica i grubość. To umożliwia chociażby wychwycenie monet, które są sfałszowane i odrzucenie ich. Charakterystyczną cechą wszystkich liczarek stanowią otwory w górnej części urządzenia, do których wrzuca się bilon.

Nowoczesne liczarki bilonu

Współczesne liczarki do bilonu oferują wiele różnych funkcji, które jeszcze bardziej ułatwiają codzienne liczenie monet. Potrafią one między innymi zliczać różne waluty i kumulować kolejne zliczenia. Niektóre z nich mają możliwość liczenia ciągłego z odliczaniem zadanej ilości. Dzięki tej funkcji można podzielić pieniądze na konkretne kwoty lub przygotować je do ręcznego pakowania. Nowoczesne liczarki mogą też same pakować monety w glizy lub worki. Liczarki pod względem wydajności pracy sześciokrotnie przekraczają możliwości człowieka.