Historia pieniądza – początki

Rozpoznawanie prawdziwości banknotów
Rozpoznawanie prawdziwości banknotów
7 września 2018
Historia pieniądza papierowego
Powstanie pieniądza papierowego
13 listopada 2018
Historia pieniądza

Od czasów historii starożytnej ludzie handlowali miedzy sobą, wymieniali potrzebne towary, po to aby jednocześnie pozbyć się nadmiaru swoich i od innych zdobyć rzeczy, których im samym brakowało. Taką wymianę nazywamy barterem, ponieważ odbywała się bez pośrednictwa pieniądza i ograniczała bezpośrednio tylko do towarów. Jednak nie zawsze była ona korzystna, szczególnie jeśli chodziło o produkty spożywcze, które szybko się psują. Dlatego w pewnym momencie zaczęto posługiwać się przedmiotami pośredniczącymi w wymianie, które symbolizowałyby pewną stałą wartość i pozwalały nie tylko od razu kupić potrzebny towar, ale również oszczędzać i odłożyć wymianę na później. Specjaliści zwracali uwagę, że taki przedmiot powinien mieć niewielkie rozmiary, być łatwy w transporcie i przechowywaniu, dzięki temu pozwalał na wybór, czy od razu coś za niego kupić, czy też zostawić go sobie i oszczędzać.

 

Pojawienie się monet

Z biegiem czasu przedmiotami pośredniczącymi w wymianie handlowej stawały się kruszce, ponieważ wyróżniały się wieloma zaletami, a przede wszystkim łatwością w transporcie i przechowywaniu. Następnie z nich wykształciły się już monety, które zrewolucjonizowały handel, przynosząc znaczne jego ułatwienie. Już nie trzeba było ważyć kawałków kruszcu i obliczać ich wartości, ale wystarczyło posłużyć się określoną liczbą monet, aby zrealizować daną transakcję.

Monety kruszcowe były bardzo wygodnym środkiem płatniczym przez długi czas, aż do wykształcenia się pieniądza papierowego. Jednak nawet współcześnie posługujemy się bilonem, który jest pewną pozostałością po dawnych monetach. Jest on na tyle popularny, że w bankach czy większych sklepach niezbędne są liczarki bilonu, aby skrócić i ułatwić sobie pracę związaną z liczeniem. Wprawdzie współcześnie monet nie wykonuje się już z cennych kruszców, ale każda z nich ma konkretną wartość i można za nią nabyć dany towar, który jest nam potrzebny albo odłożyć i posłużyć się nią w dogodnym dla nas czasie.